Islamský štát zverejnil video s útočníkmi z Paríža

Francúzsky prezident Francois Hollande v reakcii na zverejnenie propagandistického videozáznamu vyhlásil, že žiadna podobná hrozba nespochybní odhodlanie Francúzska bojovať proti terorizmu. Naí Dillí/Káhira 25. januára (WebNoviny.sk) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) zverejnila videonahrávku, ktorá údajne zachytáva posledné vyhlásenia deviatich militantov, ktorí pri teroristických útokoch v Paríži 13. novembra 2015 zabili 130 ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Francúzsky prezident Francois Hollande dnes v reakcii na zverejnenie propagandistického videozáznamu vyhlásil, že žiadna podobná hrozba nespochybní odhodlanie Francúzska bojovať proti terorizmu. Hollande počas návštevy v Indii zdôraznil, že „nás nič nezastraší“. Uviedol tiež, že zverejnený záznam „diskvalifikuje len páchateľov týchto zločinov“.

Varoval, že Francúzsko „neustúpi v ničom“. Dodal, že prijal opatrenia smerujúce k predĺženiu výnimočného stavu v krajine. Vysvetlil, že tento krok je nutný vzhľadom na to, že hrozba terorizmu trvá. Súčasne ubezpečil, že „my nezľavíme v ničom, ani v prostriedkoch (nutných) na obranu krajiny a (ani pri obrane) našich slobôd“. Francúzske médiá dnes informovali, že Hollande takto reagoval na zverejnenie 17 minút trvajúcej videonahrávky zachytávajúcej posledné vyhlásenia deviatich militantov, ktorí pri teroristických útokoch v Paríži zabili 130 ľudí. Záznam v noci nadnes zverejnilo mediálne centrum Dáišu – al-Haját, a to na sieti Telegram.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Posolstvo je adresované všetkým krajinám

Na videozázname sú niektorí z útočníkov v maskovacích uniformách v nekonkretizovanej púštnej lokalite a sú zachytení aj pri páchaní brutálnych činov: podrezávajú a guľkou do hlavy popravujú ľudí označených za rukojemníkov. Viacerí z neskorších atentátnikov – po arabsky alebo po francúzsky – v nahrávke deklarujú, že ich „posolstvo je adresované všetkým krajinám“, ktoré sú členmi protidžihádistickej koalície vedenej Spojenými štátmi. Táto koalícia od septembra 2014 podniká nálety na pozície Islamského štátu (IS) v Sýrii a Iraku, kde džihádisti predtým vyhlásili svoj kalifát.

Vo videu je aj záber na fotografiu britského premiéra Davida Camerona sprevádzaný vetou v angličtine varujúcou, že „ktokoľvek sa postaví po boku neveriacich, zasiahnu ho naše meče“. Video označuje deviatich páchateľov útokov v Paríži za „levov“, ktorí „Francúzsko zrazia na kolená“.
Nahrávka obsahuje aj scény z atentátov v Paríži, ako i z následných operácií francúzskych bezpečnostných zložiek.

Identita dvoch atentátnikov je nepotvrdená

K útokom, ktorých terčom sa v Paríži a okolí stali kaviarne, bistrá a reštaurácie, rockový klub a národný štadión, sa Dáiš priznal už 14. novembra. Vyšetrovatelia medzičasom identifikovali ôsmich členov kománd, ktoré útočili v Paríži a na predmestí Saint-Denis. Doteraz je oficiálne nepotvrdená identita dvoch samovražedných atentátnikov, ktorí sa odpálili pri národnom štadióne v Saint-Denis a našli sa pri nich falošné sýrske pasy. Podľa fotomontáže, ktorú minulý týždeň zverejnil internetový propagandistický časopis Dáišu – Dábik, ide údajne o dvoch Iračanov. Pri ich fotografiách sa uvádzajú mená Alí Irákí a Ukáša Irákí.

Videozáznam sa – podobne ako Dábik – nezmieňuje o Salahovi Abdeslamovi, považovanom za jedného zo spolupáchateľov, ktorý je stále na úteku. Francúzsky denník Le Figaro dnes na svojej webovej stránke s odvolaním sa na zdroje blízke vedeniu krajiny informoval, že ešte stále nie je potvrdená autentickosť najnovšej nahrávky Dáišu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2016

Odporúčané články