Islamský štát pred ramadánom likviduje televízne satelity

Kampaň zameraná na ničenie satelitov má zamedziť šíreniu nepriateľskej propagandy, ktorú podľa IS šíria západné ‚križiacke‘ kanály.Londýn/Bejrút 2. júna (WebNoviny.sk) – Extrémisti z organizácie Islamský štát (IS) nútia civilistov v Sýrii a Iraku, aby sa pred začiatkom moslimského posvätného mesiaca ramadán zbavili svojich satelitných televíznych prijímačov.

Kampaň zameraná na ničenie satelitov má zamedziť šíreniu nepriateľskej propagandy, ktorú podľa IS šíria západné „križiacke“ kanály, informovala webová stránka denníka Independent. Hromadné zvážanie a ničenie parabolických satelitných antén a prijímačov je zachytené na propagandistickom videozázname, ktorý vznikol na extrémistami obsadených územiach Iraku a Sýrie. Pri likvidácii satelitov sa využíva aj ťažká stavebná technika, ale asistujú pri nej aj muži a deti vybavené sekerami a kladivami.

„Križiaci, vaše satelitné antény poslúžia na výrobu výbušných zariadení, ktoré roztrhajú vaše telá na kusy vo vašich vlastných domovoch,“ povedal do kamery jeden z bojovníkov IS, ktorého slová citoval Independent. Aktivisti zo sýrskeho mesta Rakka, metropoly samozvaného kalifátu IS, zverejnili na internete leták, ktorý vyzýva miestnych obyvateľov, aby satelity sami zneškodnili alebo ich do začiatku ramadánu (6. júna) odovzdali náboženskej polícii.

Islamský štát prevádzkuje vlastnú sieť televíznych a rozhlasových staníc, tlačových agentúr a internetových sociálnych sietí, novín a časopisov. Ide o súčasť snáh o striktnú kontrolu informácií na území „kalifátu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články