Islamistická skupina Džajš al-Islám vymenovala nového vodcu

Nový 40-ročný vodca skupiny Džajš al-islám, známy pod prezývkou abú Hammám, sa považuje za pokojného a schopného vojenského veliteľa, ktorý v sýrskom konflikte bojuje po boku svojich druhov proti silám sýrskeho prezidenta. DAMASK 26. decembra (WebNoviny.sk) – Novým vodcom sýrskej islamistickej skupiny Džajš al-islám (Armáda islamu), ktorá bojuje proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, sa stal Isám Bajdaní. Povstalci ho vymenovali ako náhradu za svojho doterajšieho vodcu Zahrána Alúša, zabitého pri leteckom útoku na predmestí sýrskej metropoly Damask.
Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na monitorovaciu skupinu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Nový 40-ročný vodca skupiny Džajš al-islám, známy pod prezývkou abú Hammám, sa podľa SOHR považuje za pokojného a schopného vojenského veliteľa, ktorý v sýrskom konflikte bojuje po boku svojich druhov proti silám prezidenta Asada.

Abú Hammám, bývalý podnikateľ pôvodom z dobre situovanej rodiny sunnitských moslimov, pôsobí na predmestí Damasku Dúmá, odkiaľ pochádzal tiež Alúš. Do radov skupiny Džajš al-Islám vstúpil niekoľko mesiacov po vypuknutí sýrskeho protivládneho povstania v roku 2011 a neskôr sa stal jedným z Alúšových zástupcov. Skupinu sa im podarilo zakoreniť v predmestiach Damasku Dúmá a Východná Ghúta.

Riaditeľ SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že abú Hammám má dobré vzťahy s egyptským medzinárodným islamským hnutím Moslimské bratstvo. Prvé videoposolstvo s novým vodcom sľubujúcim vernosť svojim ľuďom radikáli zverejnili v piatok neskoro večer.

Podľa nemenovaných zdrojov sa cieľom útoku pravdepodobne ruských bojových lietadiel stalo tajné veliteľstvo skupiny Džajš al-Islám, ktorá je s niekoľkými tisíckami dobre vycvičených bojovníkov najväčšou vzbúreneckou frakciou operujúcou v okolí Damasku. Alúš, ktorý skupinu Džajš al-islám založil spolu so svojím otcom Abdalláhom, saláfistickým duchovným žijúcim v Saudskej Arábii, sa ideologicky rozchádzal s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. decembra 2015

Odporúčané články