Irán finančne podporí rodiny palestínskych útočníkov

Oznámenie Izrael odsúdil a dodal, že „to znovu dokazuje úlohu Iránu v podporovaní terorizmu. Bejrút 25. februára (WebNoviny.sk) – Iránsky veľvyslanec v Libanone Mohammad Fathalí v stredu oznámil, že rodina každého palestínskeho útočníka nožom, zastreleného izraelskými bezpečnostnými silami, dostane od Teheránu finančnú pomoc.

„Na základe princípov Islamskej republiky a jej podpory palestínskeho ľudu… padlo rozhodnutie, že rodina každého mučeníka dostane 7000 amerických dolárov,“ uviedol na tlačovej konferencii v Bejrúte ambasádor Fathalí, ktorého citovala agentúra DPA. Ak dom útočníka Izrael zbúral, rodina dostane popri mesačnej finančnej pomoci aj 30.000 dolárov, dodal Fathalí.

Veľvyslancovo oznámenie odsúdil židovský štát a dodal, že „to znovu dokazuje úlohu Iránu v podporovaní terorizmu“. „Po podpise jadrovej dohody je Irán naďalej veľkým hráčom v medzinárodnom terorizme,“ uviedol vo vyhlásení hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nahšon.

Palestínčania začali vlani v októbri vlnu útokov nožmi proti Izraelčanom a tvrdia, že tak protestujú proti zneucteniu ich posvätného miesta v Jeruzaleme, ako aj proti pretrvávajúcej okupácii. To však Izrael popiera. Mnohí útočníci nožom boli osamotení tínedžeri bez známeho napojenia na nejakú militantnú organizáciu.

Izrael pripisuje vlnu násilia štvavej rétorike radikálnych moslimských lídrov, ktorí „vymývajú mozgy“ mládeži a „velebia mučeníctvo“. Palestínčania pripisujú vinu za situáciu izraelskej utláčateľskej politike.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2016

Odporúčané články