Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video)

461095_mars_helicopter_87627 d75dfd59a64844a8ad0ce71e5195f04f 676x429.jpg

19.4.2021 (Webnoviny.sk) – Experimentálna helikoptéra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), takmer dvojkilogramová Ingenuity, v pondelok uskutočnila prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte.

Vrtuľník mal uskutočniť let na Marse vzdialenom 287 miliónov kilometrov už pred týždňom, no zabránila mu v tom softvérová chyba. Napokon sa to podarilo na druhý pokus, čo v operačnom stredisku vyvolalo mohutný potlesk, jasot a smiech prítomných.

„Údaje výškomeru potvrdzujú, že Ingenuity vykonala svoj prvý let, vôbec prvý let poháňaný motorom na inej planéte,“ informoval Havard Grip, hlavný pilot vrtuľníka na Zemi.

Flotila marťanských dronov

Celkovo je na Marse naplánovaných až päť letov. Tie by mali byť postupne čoraz ambicióznejšie.

Ak budú úspešné, mohli by v nadchádzajúcich desaťročiach prispieť k vytvoreniu flotily marťanských dronov, ktorá bude realizovať letecké pohľady, prepravovať náklad či slúžiť astronautom na prieskumné účely. Prospešné by mohli byť aj na Zemi, napríklad v oblastiach vo vysokej nadmorskej výške.

Kúsok textilu na helikoptére

Keďže spomenutý okamih bol porovnateľný s prvým letom motorovým lietadlom bratov Wrightovcov, Ingenuity mala pri sebe kúsok z ich historického stroja.

NASA už skôr odhalila, že na helikoptére je pripevnený kúsok textilu, veľký ako poštová známka, z ich prvého motorového lietadla Wright Flyer.

Ingenuity priletela na Červenú planétu vo februári spolu s roverom Perseverance.

Viac k témam: helikoptéra Ingenuity, Mars, vesmírna misia na Mars
Zdroj: Webnoviny.sk – Helikoptéra Ingenuity má za sebou historicky prvý let na Marse, vzlietla až na druhý pokus (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

19. apríla 2021

Odporúčané články