Hádzanári na svetový šampionát nepôjdu, podľahli Bosniakom

Na zachovanie šance potrebovali Slováci zmazať štvorgólové manko z novembrového vzájomného duelu v Tuzle.HLOHOVEC 13. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí hádzanári sa s určitosťou nepredstavia na majstrovstvách sveta mužov vo Francúzsku (15. – 29. 1. 2017).

Definitívne o tom rozhodla prehra v stredajšom stretnutí 5. kola I. fázy kvalifikácie v Hlohovci s Bosnou a Hercegovinou 24:26 (12:13), ktorá už v predstihu zahatala zverencom trénera Martina Liptáka cestu do play-off a zároveň tým ukončila ich nádeje na účasť na šampionáte.

Na zachovanie šance potrebovali zmazať štvorgólové manko z novembrového vzájomného duelu v Tuzle. Naopak, istotu postupu do júnovej II. kvalifikačnej fázy si už zaistili Bosniaci.

Slováci v tabuľke 1. skupiny klesli na 3. priečku a pred záverečným vystúpením majú už štvorbodové manko na balkánskeho protivníka. Ešte však môžu predstihnúť Litovčanov, ktorí si v Kaunase poradili s Kosovčanmi 42:23 (21:11).

Reprezentanti SR uzavrú kapitolu tejto neúspešnej kvalifikácie v nedeľu 17. januára, keď sa od 17.00 h predstavia v Gjakove proti domácemu outsiderovi z Kosova.

Výsledky – I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017 – 1. skupina – 5. kolo – streda:

HLOHOVEC
Slovensko – Bosna a Hercegovina 24:26 (12:13)
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul – Dudáš, Petro, Adamčík, T. Urban 3, M. Straňovský 4, M. Volentics 3/1, Antl 6/4, P. Hruščák 3, G. Vadkerti, Pekár, L. Urban 1, D. Krok, Ľ. Ďuriš 3, Guzy 1
Najviac gólov za Bosnu a Hercegovinu: Zulfič 6, Burič a Malinovič po 5, Tarabochia 5/4
pok. hody: 6/5 – 6/5, vylúčení: 3 – 6, ČK: 53. Petro (SR) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Hansen a Pettersen (obaja Nór.), 1800 divákov

Skóre mimoriadne dôležitého duelu otvorili v 3. min L. Urban a Slováci na začiatku 6. min po presnej strele M. Straňovského viedli 3:1. Hostia však rýchlo vyrovnali a v úvode druhej desaťminútovky prvýkrát naklonili skóre na svoju stranu (6:5). Potom síce ich kanonier Prce nepremenil pokutový hod, ale v 14. min Malinovič zvýšil na 7:5.

V 18. min bolo 9:7 pre Bosnu, ale ďalších jedenásť minút vyhral tím SR 5:1 a ujal sa vedenia 12:10. Záver prvého dejstva mu však nevyšiel. Trikrát inkasoval a na prestávku išiel s jednogólovým mankom (12:13).

Ani vstup do druhého polčasu nebol v réžii slovenských hráčov. Naopak, hostia zvýšili svoj náskok na tri góly (16:13). Keď Burič v 40. min upravil 18:15, zobral si kouč Lipták oddychový čas. V 50. min vykresal iskierku nádeje na obrat Volentics (19:20).

Vyrovnania sa Slováci dočkali v 52. min zásluhou Hruščáka (21:21). Do záverečnej päťminútovky išli družstvá za stavu 23:23, potom sa dvakrát presadili hostia a rozhodli o osude duelu.

4. Kosovo 5 0 0 5 123:184 0

Doterajšie výsledky: Kosovo – Litva 26:30, Bosna a Hercegovina – SR 29:25, SR – Kosovo 38:20, Litva – Bosna a Hercegovina 27:27, Kosovo – Bosna a Hercegovina 29:33, Litva – SR 18:18, SR – Litva 31:27, Bosna a Hercegovina – Kosovo 41:25, SR – Bosna a Hercegovina 24:26, Litva – Kosovo 42:23