Grécko začalo evakuovať veľký utečenecký tábor Idomeni

Sedem prvých autobusov previezlo 350 ľudí z Idomeni do stanov a prístreškov pripravených v novom tábore.Idomeni 12. apríla (WebNoviny.sk) – Stovky migrantov a utečencov dnes nastúpili do autobusov, ktoré ich previezli z provizórneho gréckeho utečeneckého tábora Idomeni pri hraniciach s Macedónskom do oficiálne vybudovaného zariadenia pre utečencov v severnom Grécku.

Sedem prvých autobusov previezlo 350 ľudí z Idomeni do stanov a prístreškov pripravených v novom tábore, uviedla tamojšia polícia. Do večera mali vypraviť ešte ďalšie štyri autobusy.

V gréckom utečeneckom tábore pri pohraničnom meste Idomeni už niekoľko týždňov približne 11.000 ľudí márne čaká na otvorenie macedónskych hraníc, ktoré uzavreli začiatkom marca. Väčšina z nich žije v stanoch na poliach v okolí hraníc a pozdĺž priľahlej železničnej trate. Dobrovoľníci a humanitárne organizácie tam postavili niekoľko veľkých spoločných stanov, v ktorých môžu migranti spať v suchu aj keď

Macedónska polícia v nedeľu zakročila proti migrantom z Idomeni, ktorí sa hromadne pokúsili dostať cez plot na hranici medzi týmito krajinami. Podľa Grécka, ktoré tento postup ostro odsúdilo, použila macedónska polícia na odohnanie migrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a omračujúce granáty. Samotné Macedónsko však potvrdilo iba použitie slzotvorného plynu.

Grécka vláda oznámila, že tento provizórny tábor plánuje evakuovať v priebehu nasledujúcich niekoľkých týždňov. Od uzatvorenia hraníc na tzv. balkánskej trase uviazlo v Grécku vyše 53.000 migrantov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články