Francúzsko zažíva rekordné záplavy, najhoršie za 100 rokov

Záplavy vo Francúzsku majú prvú obeť – je ňou 86-ročná žena, ktorej telo našli v jej zaplavenom dome v obci Souppes-sur-Loing v departemente Seine-et-Marne. Polícia začala vyšetrovať okolnosti jej úmrtia. PARÍŽ 2. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší povodňový stupeň – červený – vyhlásili vo štvrtok úrady v departementoch Loiret a Seine-et-Marne v strednej časti Francúzska, ktoré zažíva rekordné záplavy – podľa niektorých zdrojov najhoršie za posledných viac ako 100 rokov.

Situácia v ohrozených oblastiach je veľmi napätá

Nižší, oranžový stupeň pohotovosti platí v ôsmich departementoch: Essonne, Indre-et-Loire, Cher, Loir-et-Cher, Indre, Meuse, Meurthe-et-Moselle a Moselle.

Obrazom: Záplavy vo Francúzsku

Predseda francúzskej vlády Manuel Valls informoval, že situácia v ohrozených oblastiach je veľmi napätá, a to najmä v oblasti Ile-de-France a v departementoch Seine-et-Marne a Essonne. Dodal, že v najbližších hodinách úrady zrejme vydajú príkaz na evakuáciu ďalších 2000 ľudí v meste Longjumeau.

Znepokojenie z vývoja situácie vyjadril aj minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorý však súčasne ubezpečil o plnom nasadení všetkých zložiek ministerstva vnútra.

Najviac postihnuté mesta je Nemours

Podľa ministerstva sa v metropolitnej oblasti Paríža uskutočnilo od uplynulej nedele 10 537 zásahov a evakuovaných bolo 5500 ľudí.

Mobilizovaných je 885 hasičov a v záplavami postihnutých departementoch bolo aktivovaných osem operatívnych štábov, informovala televízia BFMTV. Podľa nej hasičom pri evakuácii obyvateľstva výdatne pomáhajú dobrovoľníci, členovia vodáckych klubov.

Najviac postihnuté mesta je Nemours, ležiace južne od Paríža. Hladina rieky Loing tam už prekonala rekordnú úroveň povodne z roku 1910.

Záplavy vo Francúzsku majú prvú obeť – je ňou 86-ročná žena, ktorej telo našli v jej zaplavenom dome v obci Souppes-sur-Loing v departemente Seine-et-Marne. Polícia začala vyšetrovať okolnosti jej úmrtia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články