Fico uviedol Žitňanskú do úradu, prezradila svoje plány

Lucia Žitňanská chce viesť ministerstvo spravodlivosti maximálne otvorene. Avizovala, že v najbližšom čase sa určite chce pozrieť na ekonomiku rezortu.BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Verejná kontrola a zásadné opatrenia, ktoré povedú k zefektívneniu chodu súdov a zrýchleniu súdneho konania sú kľúčové kroky, ktoré sa očakávajú od súčasnej vlády a ktoré chce docieliť aj nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Uviedla to v stredu na brífingu po tom, čo ju oficiálne do úradu uviedol premiér Robert Fico. Zdôraznila, že k prvým veciam, na ktorých sa pracuje, patrí programové vyhlásenie vlády. „Chcem predložiť partnerom čo najpresnejšiu predstavu toho, čo chceme na ministerstve robiť, aby nedošlo k nejakým nedorozumenia,“ dodala. „Chcem viesť ministerstvo maximálne otvorene a transparentne,“ vyhlásila ďalej.

Chce analýzu súdov

Ministerka avizovala, že v najbližšom čase sa určite chce pozrieť na ekonomiku rezortu. Chce analýzu súdov a ich výkonnosti a dodržiavania pravidiel aj pri prideľovaní jednotlivých prípadov.

Obrazom: Prezident Kiska vymenoval novú vládu

„Na základe toho, ako systém funguje, budem potom môcť robiť opatrenia, určite to budú organizačno-manažérske opatrenia v celom rezorte,“ avizuje ministerka. „Musíme sa pozrieť na to, čo patrí na súdy, čo majú robiť sudcovia a čo majú robiť vyšší súdni úradníci. Vytvoriť podmienky tak, aby práca odsýpala,“ dodala.

Odporúčame:

Prezident Kiska vymenoval vládu, Fico je tretíkrát premiérom

Pozrite si životopisy ministrov a premiéra Fica

Procházka naznačil, kedy bude programové vyhlásenie vlády

V snahe znížiť priestor pre korupčné správanie chce nová šéfka ministerstva spravodlivosti prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. Má v pláne prijať úpravu o zákaze poskytovať a prijímať neetické výhody a vytvoriť podmienky na zavedenie osobnej hmotnej zodpovednosti osôb nakladajúcich s verejnými zdrojmi.

Keď je niečo ťažké, pošlite tam ženu, zažartovala

Ministerka spravodlivosti chce aj zdokonaliť a rozšíriť systém povinného zverejňovania zmlúv. V záujme lepšej a rýchlejšej vymožiteľnosti práva bude presadzovať zvýšenie verejnej kontroly justície od výberu cez hodnotenie až po disciplinárne konania sudcov. Má tiež v pláne vyvíjať maximálne úsilie na presadenie ústavného zákona o tvorbe Ústavného súdu SR.

Keďže pod rezort spravodlivosti spadá aj agenda ľudských práv, ministerka Žitňanská sa chce s prihliadnutím na aktuálnu politickú a spoločenskú situáciu zamerať aj na túto agendu. „Treba chodiť po Slovensku a dávať jasne najavo, že ľudské práva tak, ako ich dnes poznáme, boli zagarantované po 2. svetovej vojne ako odpoveď na to, aby sa isté veci neopakovali. Vidíme, že v spoločnosti si to mnoho ľudí neuvedomuje,“ doplnila.

Na margo skutočnosti, že na čele ministerstva spravodlivosti, ale aj na ďalších významných postoch v justícii sú ženy, uviedla Žitňanská s úsmevom: „Keď je niečo ťažké, pošlite tam ženu.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. marca 2016

Odporúčané články