FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid

460252_britain_soccer_premier_league_04324 46445956f8294b9b8228255840ed2032 676x470.jpg

5.4.2021 (Webnoviny.sk) – Anglický futbalový klub FC Liverpool plánuje vo štvrťfinálovej konfrontácii Ligy majstrov 2020/2021 proti španielskemu Realu Madrid použiť svoju najnovšiu zbraň – nový systém analýzy údajov. Informuje o tom web denníka Marca.

Úradujúci šampióni anglickej Premier League začali nedávno využívať systém s názvom „StatsBomb 360“, ktorý predstavuje revolúciu v analýze svetového futbalu.

Väčšia taktická výhoda

„Až doposiaľ boli všetky futbalové štatistiky spojené výlučne s loptou, napríklad s počtom prihrávok. Zakaždým, keď nastanú, môže to byť za rôznych podmienok – v inej pozícii, prihrávka pravou alebo ľavou nohou, výška, v ktorej sa lopta premiestňuje. V závislosti od poskytovateľa štatistík môžu byť údaje podrobnejšie alebo menej presné,“ vyhlásil analytik spomenutého systému Pablo Peňa.

Liverpool však podľa neho využíva tie najpodrobnejšie analýzy – ktorí hráči najviac prihrávajú smerom dopredu, ktorí hráči sú schopní dostať loptu medzi jednotlivé línie, koľkých obrancov dokáže prihrávka eliminovať či aké možnosti riešenia situácie má hráč v danom okamihu.

Tímom, ktorý takéto analýzy využívajú, to podľa Peňu dodáva väčšiu taktickú výhodu oproti konkurentom.

Repríza finále zo sezóny 2017/2018

Prvý vzájomný duel týchto dvoch tímov sa uskutoční v utorok na madridskom Štadióne Alfreda Di Stéfana, odveta sa bude hrať o týždeň v stredu na liverpoolskom Anfielde.

Zápasy dvoch klubov, ktoré európsku klubovú súťaž číslo jeden vyhrali dovedna 19-krát (13x Real Madrid, 6x Liverpool, pozn.), budú zároveň i reprízou finále LM 2017/2018, keď v Kyjeve triufoval Real Madrid 3:1.

V utorok sa uskutoční ešte jedna štvrťfinálová konfrontácia, v ktorej Manchester City nastúpi proti Borussii Dortmund. Ďalšie dve štvrťfinálové dvojice, ktoré prídu na rad v stredu, tvoria FC PortoFC Chelsea a minulosezónni finalisti Bayern MníchovParíž St. Germain.

Viac k témam: Liga majstrov, StatsBomb 360
Zdroj: Webnoviny.sk – FC Liverpool má na súperov novú zbraň, chce ju využiť už vo štvrťfinále Ligy majstrov proti Realu Madrid © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2021

Odporúčané články