Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 odletelo do Arizóny

Lietadlo Solar Impulse 2, poháňané iba slnečnou energiou, vzlietlo dnes z Kalifornie a pokračuje tak vo svojej ceste okolo sveta smerom do Arizóny.SAN FRANCISCO 2. mája (WebNoviny.sk) – Lietadlo Solar Impulse 2, poháňané iba slnečnou energiou, vzlietlo v pondelok z Kalifornie na ďalšiu etapu svojej púte okolo sveta smerom do Arizóny. Oznámila to agentúra AP.

Jeden zo striedajúcich sa pilotov André Borschberg úspešne odštartoval približne 16-hodinový let do Phoenixu v Arizóne. Z Mountain View v Kalifornii vzlietol krátko pred 05.00 h miestneho času. Po Phoenixe podnikne lietadlo v USA ešte dve medzipristátia skôr, než sa vydá na let cez Atlantický oceán.

Odporúčame:

Lietadlo Solar Impulse 2 obnovilo svoj let okolo sveta

Lietadlo Solar Impulse 2 preletelo z Havaja do Kalifornie

Lietadlo Solar Impulse 2 prekonalo na svojej ceste okolo sveta koncom apríla Tichý Oceán a doletelo z Havajských ostrovov do Kalifornie. Nepretržitý let druhého pilota Bertranda Piccarda ponad Tichý oceán trval lietadlu 56 hodín. Lietadlo parkovalo od 24. apríla na letisku v Moutain View v kalifornskej oblasti Silicon Valley.

Jednomiestne lietadlo Solar Impulse 2 začalo svoju púť okolo sveta 9. marca 2015 v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov, s medzipristátiami v Ománe, Mjanmarsku, Číne a Japonsku. Po prekonaní Tichého oceánu má nasledovať prelet naprieč USA a následne ponad Atlantický oceán. Vlastný let okolo sveta je rozdelený na 12 etáp, súčasná je v poradí deviatou. Prelet ponad Tichý oceán bol najnebezpečnejšou fázou vzhľadom na chýbajúce miesta pre potenciálne núdzové pristátie.

Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií.

Lietadlo dosahuje rýchlosť od 50 do 100 kilometrov za hodinu. Má vyše 17.000 solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, ktoré dokážu akumulovať energiu aj na let počas noci.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016

Odporúčané články