Šesť zamestnávateľských zväzov strednej a východnej Európy požaduje, aby Európska únia neudelila Číne status trhovej ekonomiky.BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Šesť zamestnávateľských zväzov strednej a východnej Európy od Európskej komisie (EK) a domácich vlád žiada, aby zaviedli rázne ochranné opatrenia pred dovozom tovarov, ktoré dotuje Čína.
Zväzy zároveň požadujú, aby Európska únia neudelila Číne status trhovej ekonomiky, pretože by to mohlo ohroziť pracovné miesta v EÚ. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).
Chcú dialóg aj jednoznačný postoj
Zástupcovia priemyselných a zamestnávateľských organizácií Slovenska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Slovinska a Chorvátska majú podľa RÚZ záujem o konštruktívny a otvorený dialóg s partnermi v Číne, ale aj o jednoznačný postoj k otázkam, ako je dodržiavanie medzinárodných obchodných pravidiel.
„Sme preto znepokojení rastom vplyvu čínskej vlády na ekonomiku Čínskej ľudovej republiky, stále sa zhoršujúcou nadbytočnou kapacitou výroby, stratou európskeho „know-how” a negatívnym vplyvom dumpingu na čoraz väčšom počte trhov,“ uviedli v spoločnom stanovisku.
Predstavitelia zamestnávateľských zväzov si zároveň myslia, že v rastúcom počte priemyselných odvetví sa čínska produkcia na medzinárodných trhoch ponúka za nereálne ceny. „Európske spoločnosti sú tak pod tlakom doma, ako aj na zahraničných trhoch, s priamym dopadom na konkurencieschopnosť, ako aj stratu pracovných miest v mnohých sektoroch, ako je oceľ, kovy, papier, stavebný materiál a technológie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie,“ podotkli v stanovisku zväzy.
Zamestnávatelia zároveň nesúhlasia, aby EÚ udelila Číne status trhovej ekonomiky. Podľa európskeho práva by to tiež znamenalo, že antidumpingové opatrenia by mohli byť na ázijskú krajinu uplatnené len vtedy, ak by ceny čínskeho tovaru dovážaného do Európy boli nižšie ako na domácom trhu. Skupina šiestich zväzov však upozorňuje, že ceny v Čine sú skreslené finančnými dotáciami zo strany čínskej vlády, čo by mohlo viesť k vysokému nárastu
Od komisie požadujú objektívne kritériá
Zamestnávatelia zo Slovenska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Slovinska a Chorvátska tiež žiadajú, aby Európska komisia vypracovala objektívne kritériá na stanovenie celoštátneho narušenia trhu. Zároveň požadujú, aby sa dôkazné bremeno zachovalo na strane Číny, a nie na strane EK. Navrhujú tiež, aby sa pokračovalo v metóde výpočtu dumpingových marží založenom na nákladoch a cenách v reálnom trhovom hospodárstve, a nie na cenách skreslených zásahmi zo strany čínskej vlády, uzavrela RÚZ.
Ako agentúru SITA informovala spoločnosť U.S. Steel Košice, na najvyšších predstaviteľov vlád a štátov EÚ sa v tejto súvislosti obrátili otvoreným listom prezidenti a vrcholoví zástupcovia európskeho oceliarskeho priemyslu. Okrem iného v ňom vyjadrili obavy z návrhu EK na revíziu systému obchodovania s kvótami skleníkových plynov. Upozornili, že návrh povedie k takmer 50 % kráteniu bezodplatnej alokácie do roku 2030.
„Zároveň by znemožnil kompenzovať až 65 % našich nepriamych nákladov premietnutých do cien elektriny. Rovnaké podmienky na výrobu ocele v globálnom meradle nemôžu existovať, ak sú naše bezodplatné alokácie a kompenzácie za nepriame náklady nižšie ako sú naše ekonomické a technologické limity,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení. Vysoké dodatočne náklady urobia európske oceliarne nekonkurencieschopnými, čo v konečnom dôsledku povedie k dovozom ocele s vyššou uhlíkovou stopou do EÚ.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
18. októbra 2016