Európski lídri schválili migračnú dohodu s Tureckom

Dohodli sa aj na ústupkoch voči Turecku, ktoré krajina získa výmenou za svoju pomoc.
Brusel 18. marca (WebNoviny.sk) – Vedúci predstavitelia EÚ sa krátko po polnoci zo štvrtka na piatok dohodli na spoločnej dohode s Tureckom, ktorá predstavuje plán na zastavenie migračných tokov z Turecka do Európy. O dohode o spoločnej deklarácii medzi prvými informoval luxemburský premiér Xavier Bettel na svojom účte na Twitteri.

Dohoda, na ktorej sa dohodli lídri EÚ bude dnes doobeda predstavená na posúdenie tureckému premiérovi Ahmetovi Davutogluovi. Organizátori summitu už upozornili, že druhý deň rokovaní lídrov na summite EÚ začne až o 13.00 h, dovtedy si predseda Európskej rady Donald Tusk a holandský premiér Mark Rutte v mene predsedníctva v EÚ vyhradili čas na rokovanie s tureckým premiérom.

Európsko-turecká dohoda má ukončiť vlnu prisťahovalcov a žiadateľov o azyl, prichádzajúcich z Turecka do EÚ. Ich počet vlani presiahol viac ako jeden milión ľudí, pričom väčšina z nich prišla cez Egejské more z Turecka do Grécka.
Národní lídri EÚ sa na spoločnej pozícii, ktorú predložia tureckej strane dohodli po ôsmich hodinách rokovaní.
Detaily konečnej dohody majú byť postupne zverejnené. Nie je vylúčené, že ak Davutoglu nebude súhlasiť so všetkými bodmi dohody medzi 28 členskými štátmi, rokovania premiérov a prezidentov ku tejto téme budú pokračovať v piatok poobede.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. marca 2016

Odporúčané články