Európska únia pácha samovraždu, varuje premiér Fico

Český denník Mladá fronta Dnes (MfD) priniesol rozhovor so slovenskýcm premiérom Robertom Ficom. PRAHA 26. januára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády SR Robert Fico neverí, že by Európska únia nedokázala zastaviť migráciu. „Otázkou je, či to ako EÚ chceme. Obávam sa, že nie,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre vydanie Mladej fronty Dnes (MfD).

Fico sa zhoduje so Sobotkom

Český denník priniesol rozhovor pod titulkom „Robert Fico: Európska únia pácha samovraždu“ a mesiac pred parlamentnými voľbami na Slovensku mu venoval dve celé stránky vnútri novín plus veľkú časť titulnej stránky.

„Pýtam sa, to skutočne vedieme úniu k sebazničeniu?,“ varuje v ňom Fico, ktorý podobne ako český premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že dovtedy, kým nebudú vonkajšie hranice EÚ pod kontrolou, nemá zmysel dohadovať sa o tom, čo s migrantmi. „Premiér Sobotka má absolútne pravdu. Nám tečie do domu cez strechu a my riešime, čo s dverami. Veľmi správne hovorí, poďme sa baviť o všetkom inom. A o kvótach až vo chvíli, keď zastavíme nelegálny prílev imigrantov do Európy,“ cituje ho MfD.

„Nech mi nikto nehovorí, že taká bohatá 500-miliónová EÚ nedokáže z technického hľadiska zastaviť nelegálnu migráciu. Keby sme ju chceli zastaviť, tak ju zastavíme,“ povedal Fico.

Spomína úspechy vlády a sociálne balíčky

Podľa jeho slov by sa namiesto presadzovania kvót pre imigrantov mala EÚ sústrediť na získanie kontroly nad svojimi vonkajšími hranicami. A prísne selektovať, komu poskytne pomoc. „Tvrdím, že je treba veľmi presne povedať, komu je naozaj treba pomôcť. Ale na individuálnej báze,“ dodáva slovenský premiér.

Na otázku, prečo sa domnieva, že absolútna väčšina migrantov sú ekonomickí prisťahovalci, odpovedá: „Prečo sa necítili bezpečne v Srbsku, prečo sa necítili bezpečne v Rakúsku, ale až v Nemecku zrazu povedali, tu sme doma. A prečo? Pretože pochopiteľne očakávali silné sociálne benefity.“

V rozhovore spomína úspechy svojej vlády, prijaté sociálne balíčky, ale odpovedá aj na otázku, či je na mieste, že EÚ začala prešetrovať novú poľskú vládu, či dodržiava zásady demokracie. Konštatuje, že poľskí „voliči, ktorí volili, vedeli, čo sú programové ciele tejto strany. Dnes víťaz parlamentných volieb realizuje svoju politiku…“ Obsiahly rozhovor pre MfD uzatvára slovami, že sa cíti byť skúsený a je „vo výbornej fyzickej kondícii, pripravený, ako sa hovorí, tu káru tiahnuť ďalej“. Rozhodnú však voliči vo voľbách 5. marca.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2016

Odporúčané články