Dragon dopravil na vesmírnu stanicu ISS obytný modul

Bezpilotná loď Dragon dva dni po štarte z Mysu Canaveral doviezla na ISS náklad s hmotnosťou 3175 kilogramov – vrátane približne 250 vedeckých a výskumných projektov, ktoré budú astronauti realizovať v najbližších mesiacoch.MYS CANAVERAL 11. apríla (WebNoviny.sk) – Kozmická nákladná loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX so sídlom v Kalifornii dopravila v nedeľu úspešne na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) prototyp nafukovacieho obytného modulu pre astronautov.

Obytný modul vyvinula spoločnosť Bigelow

Bezpilotná loď Dragon doviezla dva dni po štarte z Mysu Canaveral na ISS náklad s hmotnosťou 3175 kilogramov – vrátane približne 250 vedeckých a výskumných projektov, ktoré budú astronauti realizovať v najbližších mesiacoch. Nákladnú loď, obiehajúcu 400 kilometrov nad Zemou, zachytili astronauti robotickou rukou, informovala agentúra AP.

Nafukovací obytný modul BEAM, ktorý má skúšobne rozšíriť ISS, vyvinula súkromná americká spoločnosť Bigelow. NASA dúfa, že táto technológia by sa mohla v budúcnosti využívať ako lacnejšia alternatíva pevných konštrukcií vesmírnych základní.

Nákladná loď Dragon sa na Zem vráti o mesiac

Astronauti ISS budú po nafúknutí modulu počas dvoch rokov pravidelne vyhodnocovať jeho funkčnosť, stabilitu a schopnosť poskytovať ochranu pred kozmickým žiarením.

Terajšia dodávka nákladu na ISS je prvou úspešnou dodávkou spoločnosti SpaceX za uplynulý rok. Predchádzajúci štart rakety typu Falcon, ktorá teraz vyniesla nákladnú loď Dragon na obežnú dráhu Zeme, sa nepodaril – raketa vlani v júni krátko po štarte explodovala.

SpaceX teraz zaznamenala aj úspech v podobe návratu prvého stupňa rakety, ktorý podľa plánu pristál na plošine umiestnenej v Atlantickom oceáne, oznámila agentúra AP. Nákladná loď Dragon sa na Zem vráti o mesiac s vedeckými vzorkami, z ktorých mnohé počas svojho ročného pobytu na ISS pripravil astronaut Scott Kelly. Kelly ukončil svoj pobyt vo vesmírne minulý mesiac.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2016

Odporúčané články