Doplatok pacientov za lieky na predpis vlani klesol

Najčastejšie sa v ostatnom roku predpisovali lieky na liečbu kardiovaskulárneho systému, nervového systému a tráviaceho traktu a metabolizmu.
BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – V minulom roku sa na Slovensku vydalo 83,6 milióna balení liekov na lekársky predpis plne alebo sčasti hradených zo zdravotného poistenia. Zdravotné poisťovne za ne uhradili 875,4 milióna eur, čo medziročne predstavuje nárast o 2,6 %. Doplatok pacientov vlani medziročne klesol o 2,5 % na 136,7 milióna eur. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Najčastejšie sa roku 2015 predpisovali lieky na liečbu kardiovaskulárneho systému (28,4 mil. balení), nervového systému (14,2 mil. balení) a tráviaceho traktu a metabolizmu (8,9 mil. balení).

Podľa zverejnených informácií sa počet vydaných balení voľnopredajných liekov medziročne zvýšil o 4,8 % na 37,3 milióna a úhrada občanov za ne vzrástla takmer o 10 % na 161,9 mil. eur. Najčastejšie si kupovali lieky na liečbu respiračných ochorení (8,7 mil. balení), ochorení tráviaceho traktu a metabolizmu (7,7 mil. balení) a ochorení nervového systému (7,2 mil. balení, z nich najmä analgetiká).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. apríla 2016

Odporúčané články