Donald Trump navrhol trestanie žien za interrupciu

Vyjadrenia Donalda Trumpa o určitej forme trestu pre ženy, ktoré podstúpia interrupciu, vyvolali vlnu ostrej kritiky a odmietavých reakcií.WASHINGTON 31. marca (WebNoviny.sk) – Vedúci uchádzač o republikánsku nomináciu na post prezidenta USA Donald Trump sa domnieva, že ženy, ktoré podstúpia interrupciu, by mala postihnúť „určitá forma trestu“. Stať by sa tak podľa neho malo v prípade, ak bude tento zákrok v USA vyhlásený za nezákonný, pričom formu postihu nešpecifikoval.

Trump sa takto vyjadril v stredajšom rozhovore pre stanicu MSNBC, z ktorého citovala agentúra AP. „Mala by byť určitá forma trestu,“ vyhlásil počas živej debaty s moderátorom. Republikánove vyjadrenia vyvolali ihneď po zverejnení ukážok z tohto rozhovoru vlnu ostrej kritiky a odmietavých reakcií.

Trump svoje výroky v reakcii na odmietavé komentáre zmiernil s tým, že zodpovednosť za otázku potratov by mala byť v kompetencii jednotlivých amerických štátov. Neskôr tiež dodal, že potrestaná by mala byť iba osoba – lekár, ktorá interrupciu vykoná a nie žena podstupujúca zákrok. „Môj názor sa nezmenil,“ trval však na svojom.

Interrupcie sú v Spojených štátoch povolené na základe rozhodnutia tamojšieho najvyššieho súdu od roku 1973, napísala v tejto súvislosti stanica BBC.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. marca 2016

Odporúčané články