Clintonová povedala, že nedôvera medzi americkými policajtmi a príslušníkmi menšín je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré čakajú na budúceho prezidenta.
Washington 20. decembra (WebNoviny.sk) – Televízna debata trojice z uchádzačov o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany /bývalej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej, senátora Bernieho Sandersa a bývalého guvernéra štátu Maryland Martina O’Malleyho/, ktorú vysielala v sobotu večer v priamom prenose televízia ABC, sa venovala aj zahraničnej politike USA.
Informovala o tom tlačová agentúra AP, ktorá citovala najmä Clintonovú a Sandersa.
Clintonová tam povedala, že republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump sa stáva „najlepším náborárom“ pre extrémistický Islamský štát /IS/ so svojou výzvou, aby USA dočasne zakázali moslimom vstup do krajiny. Clintonová v tretej a poslednej tohtoročnej televíznej debate demokratov uviedla, že chápe, že sa ľudia boja po útokoch v Paríži a kalifornskom San Bernardinu, ale „pán Trump má veľkú schopnosť využívať rev a bigotnosť na rozvášnenie ľudí“. Američania sa podľa nej musia jednotne postaviť hrozbám, ktorým krajina čelí a americkí moslimovia musí byť súčasťou tohto jednotného frontu.
V súvislosti s prijatím sýrskych utečencov v USA, o ktorom sa v Amerike rozprúdila vášnivá diskusia, sa vyslovila za posilnenie ich preverovania a prednostné prijatie sirôt, vdov a starších ľudí. Ak by USA sýrskych utečencov neprijali, „obetovali by americké hodnoty“, zdôraznila.
Senátor Bernie Sanders vyhlásil, že by sa boj proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi mal dostať až na druhé miesto a USA by sa mali zamerať výlučne na porazenie IS, pretože „Asad neútočí na USA“. Clintonová reagovala, že chce „urobiť oboje naraz“. Obaja kritizovali Asada, Sanders ho nazval „strašným diktátorom“ a Clintonová „despotom s americkou krvou na rukách“. Senátor Sanders vyjadril obavy, že sa USA príliš usilujú o zmenu režimu v Sýrii bez domyslenia jej dôsledkov.
Podľa neho by vedenie boja s IS mali prevziať krajiny s moslimskou väčšinou obyvateľstva. Povedal, že s IS by mala bojovať medzinárodná koalícia, ktorá by zahŕňala aj Rusko. Pozemné sily však nesmú byť americké, mali by byť moslimské, napríklad zo Saudskej Arábie alebo Kataru. Spojené štáty by mali povedať Saudskej Arábii, aby namiesto vedenia vojny v Jemene bojovala proti IS. A Kataru, aby namiesto do futbalových majstrovstiev investoval do boja s extrémistami za svojím prahom.
Clintonová povedala, že nedôvera medzi americkými policajtmi a príslušníkmi menšín je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré čakajú na budúceho prezidenta. Obvinila USA zo „systematického rasizmu“ a nerovnosti, osobitne v justičnom systéme. Sanders ju podporil s tým, že policajti by nemali strieľať na neozbrojených ľudí, najmä Afroameričanov.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
20. decembra 2015