Coco Chanel bola podľa archívnych spisov nemeckou agentkou

Francúzski historici v stredu odhalili informácie o archívoch tamojšej tajnej služby a hnutia odporu, ktoré obsahujú materiály pochádzajúce z obdobia druhej svetovej vojny. Londýn 19. marca (WebNoviny.sk) – Zakladateľka francúzskeho módneho domu Coco Chanel mohla počas druhej svetovej vojny spolupracovať s nacistami. Podľa britského denníka Daily Mail o tom svedčia dokumenty z archívov zverejnené v stredu vo Francúzsku. Tieto dokumenty sa roky nachádzali na zámku Vincennes východne od Paríža, informovali dnes francúzske i britské médiá.

Ako uviedol britský Daily Mail, v jednom z materiálov sa s odvolaním sa na zdroj v Madride píše, že Gabriele Chanelová bola v rokoch 1942-1943 milenkou a agentkou baróna Hansa Günthera von Dinklage, ktorý v roku 1935 zastával funkciu atašé na nemeckom veľvyslanectve v Paríži. „Venoval sa propagande a my máme podozrenie, že bol nemeckým agentom,“ uvádza sa v citovanej depeši.

O svojej registrácii ani nemusela vedieť

Podľa archivára zo zámku vo Vincennes Frederica Quéguineura tento zápis môže znamenať, že Coco Chanel bola zaregistrovaná ako agentka Abwehru – nemeckej vojenskej rozviedky a kontrarozviedky, ktorá v Nemecku existovala v rokoch 1919-1944. Quéguineur si však myslí, že samotná Coco Chanel o svojej registrácii ani nemusela vedieť.

Francúzski historici v stredu odhalili informácie o archívoch tamojšej tajnej služby a hnutia odporu, ktoré obsahujú materiály pochádzajúce z obdobia druhej svetovej vojny. Ide o listy, oficiálne i súkromné, správy, telegramy a fotografie z činnosti tajných služieb francúzskeho hnutia odporu, ale aj vichystického režimu, ktorý kolaboroval s nacistami, či nemeckých tajných služieb.

Túto časť materiálov Francúzi zhabali Nemcom na sklonku vojny. Uvedené archívy boli roky uskladnené v stredovekom zámku Vincennes. Našli sa v nich aj správy nemeckých agentov o prenasledovaní príslušníkov hnutia odporu, operáciách exilovej vlády generála Charla de Gaulla a doklady o jej snahách vypátrať vojnových zločincov.

Spisy nikto nevidel 70 rokov

Na základe rozhodnutia francúzskej vlády z roku 1999 boli stovky škatúľ s dokumentmi odovzdané do archívu francúzskeho ministerstva obrany bez akéhokoľvek usporiadania či popisu obsahu. Ako informovala agentúra AP, ide o zaužívaný spôsob, ako zabrániť cudziemu štátu, aby sa ľahko dostal k tajným materiálom. Doteraz bola inventarizovaná len polovica spisov archivovaných na zámku

„Sme fascinovaní významom a bohatosťou týchto archívov. Nachádzame spisy, ktoré nikto nevidel 70 rokov,“ uviedol Quéguineur. Po identifikácii a katalogizácii budú jednotlivé spisy prístupné na štúdium. Keďže nie sú digitalizované, je možné študovať ich len prezenčne, priamo na zámku vo Vincennes.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. marca 2016

Odporúčané články