Čína opustila politiku jedného dieťaťa, rodiny rozhodnú samy

Kontroverzná politika jedného dieťaťa bola v Číne uplatňovaná celé desaťročia, čo viedlo k núteným interrupciám a vraždám detí po narodení.Peking 5. januára (WebNoviny.sk) – V súlade s novou vládnou politikou už manželské páry v Číne nebudú musieť žiadať o povolenie mať druhé dieťa. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

V dnes zverejnenom dokumente vypracovanom vládou sa uvádza, že v súlade s novou politikou budú môcť rodiny „o pôrodnosti rozhodovať nezávisle“, bez toho, aby žiadali o povolenie. V dokumente sa ďalej uvádza, že nové pravidlá vstúpia do platnosti tento rok, nie je v ňom však uvedený konkrétny termín, kedy sa tak stane.

Kontroverzná politika jedného dieťaťa bola v Číne uplatňovaná celé desaťročia, čo viedlo k núteným interrupciám a vraždám detí po narodení. Peking toto obmedzenie zmiernil už v roku 2013, keď povolil druhé dieťa párom, v ktorých je jeden z partnerov jedináčikom.

Nová politika dvoch detí sa môže týkať až 90 miliónov rodín. V roku 2013 mala Čína, ktorá je najľudnatejším štátom na svete, 1,37 miliardy obyvateľov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. januára 2016

Odporúčané články