CIA nebude používať waterboarding ako vypočúvaciu techniku

Najúspešnejší republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump sa už jasne vyjadril, že chce znovu zaviesť waterboarding a ‚oveľa diabolskejšie‘ techniky na získavanie informácií od teroristov.WASHINGTON 11. apríla (WebNoviny.sk) – Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan vyhlásil, že táto tajná služba nebude používať waterboarding ako vypočúvaciu techniku ani v prípade, že sa ju nový prezident USA bude snažiť znovu zaviesť. Túto metódu totiž mnohí pokladajú za mučenie.

Americký prezident Barack Obama zakázal používanie simulovaného topenia, keď v roku 2009 nastúpil do úradu. Dovtedy, za pôsobenia administratívy Georgea W. Busha, ho využívali pri vypočúvaní podozrivých teroristov, pripomenula dnes agentúra DPA. „Nebudem súhlasiť s vykonávaním niektorých súčastí týchto metód a techník, o ktorých sa znova začína hovoriť, lebo táto inštitúcia musí pretrvať,“ povedal Brennan pre televíznu stanicu NBC News v interview, ktoré bude odvysielané v pondelok.

Najúspešnejší republikánsky prezidentský kandidát Donald Trump sa už jasne vyjadril, že chce znovu zaviesť waterboarding a „oveľa diabolskejšie“ techniky na získavanie informácií od teroristov. Ďalší republikánsky prezidentský kandidát Ted Cruz takisto naznačil ochotu používať v určitých situáciách takzvané „zdokonalené metódy“ vypočúvania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2016

Odporúčané články