Ceny ropy v stredu vzrástli

Ceny podporil aj miernejší než očakávaný rast zásob komodity v USA a vyhliadky na umiernenejšiu menovú politiku. NEW YORK 17. marca (WebNoviny.sk) – Americká ropa v stredu zdražela o takmer 6 %. Straty z predchádzajúcich dvoch dní vyrovnala, keď hlavní exportéri ropy opäť vyjadrili ochotu zísť sa budúci mesiac v katarskej Dauhe na rokovaniach o zmrazení ťažby. Podľa katarského ministra ropného priemyslu iniciatívu podporuje zhruba 15 krajín, ktoré zodpovedajú za 73 % globálnej produkcie suroviny.

Ceny podporil aj miernejší než očakávaný rast zásob komodity v USA a vyhliadky na umiernenejšiu menovú politiku, keď Federálny rezervný systém (FED) ponechal úrokové sadzby bez zmeny a naznačil, že do konca roka ich plánuje zvýšiť v dvoch namiesto očakávaných štyroch fázach. Ceny americkej ropy posilnili o 2,12 USD, čiže 5,8 %, na 38,46 USD za barel. Severomorská ropa Brent zdražela o 1,59 USD na 40,33 USD za barel.

Ceny zlata v stredu podporil slabší americký dolár, keď Federálny rezervný systém napriek pokračujúcemu zlepšovaniu podmienok na trhu práce a vystupňovaným inflačným očakávaniam signalizoval, že pri tempe sprísňovania menovej politky zvolí opatrnejší prístup. Spotová cena zlata bola o 19:14 GMT na úrovni 1 260,61 USD za uncu, čo bolo o 2,3 % viac ako záverečná hodnota zo stredy. Aprílové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,1 % na 1 229,80 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. marca 2016

Odporúčané články