Ceny ropy stúpli na 4-mesačné maximum, dôvodom slabší dolár

Ceny zlata v pondelok stúpli najvyššie za takmer tri týždne.NEW YORK 12. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v pondelok vzrástli na 4-mesačné maximum. Na ceny pozitívne vplývalo všeobecné posilnenie komoditných trhov a slabší dolár, vďaka ktorému sú komodity denominované v dolároch lacnejšie pre držiteľov iných mien. Ceny podporili aj očakávania investorov pred nedeľňajším stretnutím členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a producentov, ktorí nie sú členmi kartelu, v katarskej Dauhe.

Na stretnutí sa má diskutovať o možnom zmrazení ťažby na súčasnej úrovni s cieľom podporiť ceny komodity. Britská ropy Brent počas obchodovania dosiahla najvyššiu hodnotu od 7. decembra, keď nakoniec uzavrela o 2,12 % vyššie na hodnote 42,83 USD za barel. Ľahká americká ropa posilnila o 1,6 % na 40,36 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok stúpli najvyššie za takmer tri týždne. Pre značne nízke úrokové sadzby, spolu s neistotou v súvislosti s americkou menovou politikou a slabými ekonomickými údajmi vzrástol dopyt investorov po aktívach tradične považovaných za bezpečnú úschovu hodnoty, ako je zlato alebo japonský jen. Zlato v prvom štvrťroku evidovalo pre menšie očakávania sprísnenia menovej politiky v tomto roku svoj najlepší kvartál za takmer 30 rokov. Spotová cena zlata o 18:33 GMT posilnila o 1,3 % na 1 255,93 USD za uncu. Júnové dodávky vzrástli o 1,1 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články