Ceny ropy klesli, zlato posilnil americký dolár

Americký dolár podporujú aj rastúce očakávania, že americká centrálna banka čoskoro zvýši úrokové sadzby.BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v stredu klesli. Na dopyt najskôr pozitívne vplývali medializované informácie, podľa ktorých Organizácia krajín exportujúcich ropu (OPEC) na svojom štvrtkovom zasadnutí prediskutuje možnosť obmedzenia ťažby s cieľom stabilizovať presýtený trh.

Správu agentúry Reuters, ktorá citovala zdroje blízke ropnému kartelu, však spochybnil iránsky minister ropného priemyslu, podľa ktorého stanovenie produkčných kvót nie je v záujme jeho krajiny. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 9 centov na 49,01 USD za barel. Britská ropa Brent zlacnela o 17 centov na 49,72 USD za barel.

Ceny zlata v stredu klesli, keď v reakcii na priaznivé údaje z ekonomiky posilnil americký dolár. Aktivita v spracovateľskom priemysle USA v máji napredovala tretí mesiac v rade, hoci nové objednávky spomalili rast.

Dolár podporujú aj rastúce očakávania, že americká centrálna banka čoskoro zvýši úrokové sadzby. Spotová cena zlata bola o 18:50 GMT na úrovni 1 210,31 USD z uncu, čo bolo o 0,4 % menej ako záverečná hodnota z utorka. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 0,2 % na 1 214,70 USD za uncu.

(1 EUR = 1,1174 USD)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články