Ceny ropy aj zlata v piatok klesli

Svetové komoditné trhy – ropa, zlato.NEW YORK 3. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v piatok klesli o 4 %. Podľa agentúry Bloomberg sa totiž Saudská Arábia nepripojí k programu zmrazenia cien ropy, ak sa nepripoja Irán a ďalší veľkí producenti. Uviedol to vo štvrtok zástupca saudskoarabského princa Mohammed bin Salman.

Júnové dodávky ropy Brent klesli o 4,1 % na 38,67 USD za barel. Za celý týždeň tak klesli o 3 %. V rámci prvého štvrťroku však stúpli o 6 % a za celý marec vzrástli o 15 %. Americká ropa klesla v piatok o 4 % na 36,79 USD za barel. Za celý týždeň si americká ropa odpísala 7 %. V prvom kvartáli však posilnila o 4 % a v rámci marca o 14 %.

Ceny zlata v piatok klesli. Reagovali na priaznivé informácie z amerického trhu, keďže sa zmiernili obavy spojené s kondíciou americkej ekonomiky. Počet nových pracovných miest v USA v marci významne vzrástol a stúpli aj mzdy, čo sa považuje za znak odolnosti americkej ekonomiky. Ministerstvo práce USA v piatok informovalo, že v ekonomike krajiny bez sektora poľnohospodárstva minulý mesiac pribudlo 215 tis. nových pracovných pozícií.

Miera nezamestnanosti síce stúpla na 5 % z osemročného minima 4,9 %, ale išlo o dôsledok toho, že viac Američanov sa vrátilo na trh práce. Spotová cena zlata do 18:49 GMT klesla o 1 % na 1 220,07 USD za uncu. Júnové dodávky zlata na americkej komoditnej burze klesli o 12,1 USD na 1 223,5 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2016

Odporúčané články