Ceny ropy aj zlata klesli

Na dopyt tlačil aj silnejší dolár, keď voči menovému košu zaznamenal dvojtýždňové maximum. NEW YORK 18. decembra (WebNoviny.sk) – Ceny ropy vo štvrtok klesli pod vplyvom nových údajov o raste zásob v USA v čase, keď globálne trhy pociťujú prebytky komodity. Podľa údajov spoločnosti Genscape zásoby ropy v strategickom termináli Cushing v štáte Oklahoma minulý týždeň vzrástli o 1,4 mil. barelov.

Deň predtým Federálny úrad pre energetiku informoval, že zásoby v celej krajine sa minulý týždeň zvýšili o 4,8 mil. barelov. Nenaplnili sa tak odhady analytikov, ktorí prognózovali pokles. Na dopyt tlačil aj silnejší dolár, keď voči menovému košu zaznamenal dvojtýždňové maximum. Ceny ropy Brent klesli o 33 centov na 37,06 USD za barel. Ľahká americká ropa zlacnela o 57 centov na 34,95 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok klesli o 2 % a zaznamenali najväčší denný prepad za päť mesiacov. Vzácny kov reaguje na sprísnenie menovej politiky americkej centrálnej banky, ktorá v stredu prvýkrát za takmer dekádu zvýšila úrokové sadzby. Vyššie sadzby obmedzujú dopyt po neúročených aktívach vrátane zlata, ktoré od začiatku roka stratilo zhruba 11 % hodnoty. Spotová cena zlata bola o 19:46 GMT na úrovni 1 051,80 USD za uncu, čo bolo o 1,9 % menej ako záverečná hodnota zo stredy. Februárové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 2,5 % na 1 049,60 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články