Ceny ropy a zlata v stredu klesli

Celkové zásoby ropy v USA vzrástli už šiesty týždeň v rade a dosiahli nový rekord 532,5 mil. barelov.NEW YORK 24. marca (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v stredu prudko klesli. Údaje Federálneho úradu pre energetiku (EIA) ukázali, že zásoby ropy v USA minulý týždeň stúpli o 9,4 mil. barelov, čo bolo trojnásobne viac než odhadovali analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters. Celkové zásoby ropy v USA vzrástli už šiesty týždeň v rade a dosiahli nový rekord 532,5 mil. barelov. Obchodníci upozornili, že zásoby na historických hodnotách by mohli ukončiť dvojmesačné zotavovanie cien ropy. Na ceny ropy negatívne pôsobili aj slabé akciové trhy a silnejší dolár.

Nigérijský minister pre ropu však povedal, že verí v stabilizáciu cien po tom, čo producenti uzavrú dohodu o zmrazení ťažby na aprílovom stretnutí v katarskej Dauhe. Britská ropa Brent oslabila o 3,2 % na 40,47 USD za barel. Ľahká americká ropa uzavrela nižšie o 4 % na 39,79 USD za barel, čo bol jej najväčší denný prepad od začiatku februára, kedy jej ceny klesli na 12-ročné minimum 26,05 USD za barel.

Ceny zlata v stredu zaznamenali jeden z najvýraznejších poklesov za posledný rok. Dôvodom boli vyhlásenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému o tempe zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré posilnili dolár. Drahý kov stratil utorkové zisky, keď po teroristických útokoch na bruselskom letisku a v metre, pri ktorých zahynulo najmenej 30 ľudí, vzrástol dopyt po bezpečnejších aktívach, ako je zlato. Spotová cena zlata o 18:57 GMT klesla o 1,9 % na 1 224,46 USD za uncu, pričom počas dňa oslabila až o 2,6 %. Aprílové dodávky uzavreli nižšie o 2 % na 1 224 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. marca 2016

Odporúčané články