Carles Puigdemont a štyria exministri sa prihlásili na polícii

357119_carles puigdemont 640x420.jpg

BRUSEL 5. novembra (WebNoviny.sk) – Bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta a štyroch exministrov jeho vlády zadržali v Belgicku, kde súd rozhodne v prípade ich vydania do Španielska, ktoré na nich vydalo medzinárodný zatykač. Hovorca bruselského prokurátora Gilles Dejemeppe uviedol, že všetci piati politici prišli na políciu dobrovoľne a nie sú zatknutí. Vypočúvanie naplánovali na nedeľné popoludnie.

Odporúčame:
Aktualizované: Carles Puigdemont je pripravený spolupracovať, separatistické strany Katalánska vyzval k zjednoteniu

Politici čelia obvineniam zo vzbury, podnecovania vzbury, sprenevery a ďalších prečinov, za ktoré im hrozí až 30 rokov väzenia. Týchto skutkov sa údajne dopustili okrem iného tým, že vypísali a zorganizovali referendum o samostatnosti Katalánska, a predovšetkým tým, že 27. októbra vyhlásili nezávislosť Katalánska od Španielska. Madrid vzápätí katalánskych predstaviteľov zbavil funkcií, pričom ich právomoci prebrala centrálna vláda. Osem zosadených ministrov katalánskej vlády uväznili.

Puigdemont už vyzval všetky politické strany Katalánska bojujúce za osamostatnenie sa od Španielska k zjednoteniu v súvislosti s regionálnymi voľbami, ktoré sa budú konať 21. decembra. Vyjadril sa tiež, že svoju volebnú kampaň plánuje viesť z Belgicka.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, referendum o nezávislosti Katalánska, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Carles Puigdemont a štyria exministri sa prihlásili na polícii © SITA Všetky práva vyhradené.

5. novembra 2017

Odporúčané články