Búrky v Česku priniesli meteorologický rekord

Napriek storočnému rekordu tento úhrny neprekonali obrovský príval zrážok z 25. mája 1872, ktorý spadol v obci Mladotice neďaleko Plzne. Brno 2. júna (WebNoviny.sk) – Meteorologický rekord zaznamenali v utorok večer na severnej Morave v okrese Bruntál, kde pri extrémnej prietrži mračien neďaleko Města Albrechtice namerala meteorologická stanica Žáry za 50 minút 127 milimetrov zrážok, z toho 80 milimetrov spadlo za 20 minút. Povedal to meteorológ Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostrave-Porube Petr Doubek.

Odporúčame:

Obrazom: Nemecko bojuje so záplavami, voda zabíja

Francúzsko zažíva rekordné záplavy, najhoršie za 100 rokov

„To, čo sa stalo predvčerom v Sliezsku, je celkom výnimočné. Takýto intenzívny dážď sa skutočne neopakuje ani raz za sto rokov,“ potvrdil serveru iDNES klimatológ Luboš Němec. Napriek storočnému rekordu tento úhrny neprekonali obrovský príval zrážok z 25. mája 1872, ktorý spadol v obci Mladotice neďaleko Plzne.

Za 90 minút tam napršalo 237 milimetrov vody. Záplavy vtedy postihli viacero oblastí ČR vrátane Prahy a spôsobili rozsiahle škody. Podľa vyjadrenia ČHMÚ je výskyt búrok pravdepodobný aj v nadchádzajúcich štyroch dňoch. Počasie by sa malo zlepšiť až v pondelok.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články