Bratislavský hrad v noci vysvietia farbami štátnej vlajky

Svetelná podoba slovenskej štátnej vlajky bude v posledný deň tohto roka od 18:00 na múroch hradného paláca.BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Bratislavský hrad bude v poslednú noc roka 2015 vysvietený farbami slovenskej štátnej vlajky. Predseda Národnej rady SR (NR SR) Peter Pellegrini sa takouto formou rozhodol pripomenúť si 23. výročie vzniku Slovenskej republiky.

Ako ďalej agentúru SITA informoval odbor komunikácie s médiami kancelárie NR SR, svetelná podoba vlajky bude v posledný deň tohto roka od 18:00 na múroch hradného paláca. „Takéto zvýraznenie národných symbolov by sa malo stať tradíciou aj do ďalších rokov, a to nielen pri významných výročiach a udalostiach, akým je nepochybne práve vznik samostatnej Slovenskej republiky,“ uviedol šéf parlamentu.

Štátna vlajka, tak, ako ju poznáme dnes, sa formovala súbežne s historickým vývojom samostatnej Slovenskej republiky. Pôvod tradičnej slovenskej bielej, modrej a červenej farby možno hľadať už v revolučných rokoch 1848 – 49, keď bielo-červenú kombináciu doplnil modrý pruh, symbolizujúci spolupatričnosť slovanských národov, vysvetlila kancelária NR SR. Jeho úlohou bolo taktiež viditeľne odlíšiť slovenskú vlajku od bielo-červenej poľskej vlajky.

Prvý raz bolo poradie farieb, ako ho poznáme dnes, právne zakotvené ministerským nariadením v roku 1919. Ako štátnu vlajku Slovenskej republiky ju konštituoval taktiež zákon z 23. júna 1939 a po mnohých historických a spoločenských zmenách bola v roku 1990 ústavným zákonom zavedená rovnaká trojpruhová štátna vlajka.

Trikolóru na slovenskej vlajke obohatil štátny znak od roku 1991, keď bolo potrebné slovenskú vlajku vizuálne odlíšiť od ruskej, pretože parlament Ruskej federácie rozhodol o navrátení sa k historickej bielo-modro-červenej štátnej vlajke. Už aj so štátnym znakom prvýkrát zaviala pred Bratislavským hradom 3. septembra 1992 o 20:22.

Bratislavský hrad predstavuje symbolické miesto, kde sa formovala história demokratického slovenského štátu, ako tomu bolo napríklad pri podpise Ústavy SR v Rytierskej sieni v roku 1992. V súčasnosti poskytuje dôstojný priestor pre pripomínanie jej dôležitých medzníkov, uzavrel odbor komunikácie s médiami kancelárie NR SR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2015

Odporúčané články