Bombové útoky pri Damasku si vyžiadali najmenej 45 mŕtvych

Podľa údajov explodovali v uliciach šiitského predmestia Damasku auto naložené výbušninou a dvaja samovražední útočníci.

Ammán/Bejrút 31. januára (WebNoviny.sk) – Bombové útoky v meste Sajjída Zajnab pri južnom okraji Damasku si vyžiadali dnes najmenej 45 mŕtvych a 110 zranených. Agentúra Reuters o tom informuje s odvolaním sa na vyhlásenie sýrskeho ministerstva vnútra.

Podľa najnovších údajov explodovali v uliciach tohto šiitského predmestia Damasku auto naložené výbušninou a dvaja samovražední útočníci. Jeden zo svedkov uviedol pre spravodajský kanál Ichbáríja, že z trosiek stále vyslobodzujú ľudské telá.

V meste Sajjída Zajnab, ležiacom niekoľko kilometrov južne od centra Damasku, sa nachádza rovnomenná mešita, ktorá je považovaná za najposvätnejšiu šiitskú svätyňu na území Sýrie.

Sýrska štátna televízia zverejnila zábery z miesta útokov, na ktorých vidieť horiace budovy a zničené vozidlá. Štátna tlačová agentúra SANA citovala zdroj z rezortu vnútra, podľa ktorého skupina militantov odpálila v Sajjída Zajnab auto naložené výbušninou blízko garáže miestnej verejnej dopravy. Následne sa počas zachraňovania zranených odpálili aj dvaja samovražední útočníci.

Najnovšie teroristické útoky v Sýrii sa odorali v čase, keď tamojšia vláda a povstalci začínajú nové kolo mierových rokovaní v Ženeve pod záštitou OSN. Sýrsky premiér Wáil Halkí vyhlásil, že za výbuchmi v Sajjída Zajnab stoja teroristické skupiny, ktoré sa týmto spôsobom snažia „pozdvihnúť svoju morálku po rade porážok“.
Oblasť v okolí mešity Sajjída Zajnab bola dejiskom prudkých bojov v počiatočnej fáze sýrskeho konfliktu, ktorý vypukol v roku 2011. Neskôr ju však začali chrániť sýrske vládne sily a šiitské milície pod vedením Hizballáhu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2016

Odporúčané články