Blattera a Platiniho potrestali, budú osem rokov bez futbalu

Michel Platini sa dopustil konfliktu záujmov a porušil princíp lojálnosti, Seppovi Blatterovi k tým istým deliktom pripísali aj ponúkanie darov.ZÜRICH 21. decembra (WebNoviny.sk) – Michel Platini a Sepp Blatter budú osem rokov bez futbalu. Do októbra tohto roku dvaja najmocnejší muži odvetia sa v pondelok dozvedeli výrok súdnej komory etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Tá po minulotýždňovom vypočutí oboch aktérov kauzy rozhodla, že Platini sa dopustil konfliktu záujmov a porušil princíp lojálnosti, Blatterovi k tým istým deliktom pripísali aj ponúkanie darov – všetko v rozpore s etickým kódexom FIFA. Blatterovi navyše vymerali pokutu 50-tisíc, Platini má zaplatiť 80-tisíc švajčiarskych frankov.

Dosluhujúci prezident FIFA Blatter aj prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Platini mali od 8. októbra dočasne zastavený výkon funkcií na 90 dní pre prípad zmluvne nepodloženého príjmu z roku 2011. Platini vtedy dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera 2 milióny švajčiarskych frankov za služby poradcu z rokov 1998 až 2002.

K transakcii neexistuje žiadna zmluva a navyše sa uskutočnila až 9 rokov po vykonaní práce. Dohoda vraj existovala iba v ústnej rovine. Kauzu vyšetrujú aj trestnoprávne orgány vo Švajčiarsku. Obaja jej aktéri vopred avizovali, že sa proti nepriaznivému verdiktu odvolajú. Obrátiť sa môžu na odvolaciu komisiu FIFA a v prípade neúspechu na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

„Pán Blatter ani vo svojom písomnom stanovisku, ani na osobnom vypočúvaní nedokázal predložiť relevantný zákonný dôvod tejto platby. V tomto prípade boli záujmy FIFA podriadené iným, čím si pán Blatter nesplnil povinnosti voči FIFA. Argument o ústnej dohode komora považuje za nepresvedčivý, a preto ho neuznala,“ konštatuje sa vo verdikte, na margo Platiniho v ňom stojí: „Nekonal v duchu dôveryhodnosti a morálnych zásad a prejavil nedostatok zodpovednosti pri plnení svojich povinností.“

Švajčiar Sepp Blatter stojí na čele FIFA 17 rokov, súčasťou organizácie je 40 rokov. Na mimoriadnom kongrese FIFA 26. februára 2016 zvolia jeho nástupcu. Prihlášku podal aj Platini, ale podmienkou na zaradenie medzi kandidátov bolo zrušenie jeho dištancu. Pondelkové rozhodnutie etickej komisie pravdepodobne znamená koniec jeho kandidatúry.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015

Odporúčané články