Billa Cosbyho prepustili na kauciu milión dolárov

Sedemdesiatosemročný herec, ktorého obžalovali zo sexuálneho napadnutia, sa dostaví na predbežný výsluch 14. januára.
BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Americký herec Bill Cosby sa v stredu dostavil na súd v súvislosti s obžalobou zo sexuálneho napadnutia Kanaďanky Andrey Constand, ktorého sa údajne dopustil v roku 2004. Komika, ktorý prišiel opierajúc sa o paličku v sprievode právnického tímu, neskôr prepustili na kauciu milión dolárov (v prepočte približne 915-tisíc eur).

Sedemdesiatosemročný rodák z Philadelphie musel odovzdať cestovný pas, na policajnej stanici mu odobrali odtlačky prstov a dostal prísny zákaz kontaktovať Constand. Herec, ktorý odmieta obvinenie z napadnutia, by sa mal dostaviť na predbežný výsluch 14. januára.

Prokuratúra obžalovala herca v stredu potom, ako sa tento rok objavili v prípade Constand nové dôkazy. Súd následne na predstaviteľa Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) vydal zatykač. Prokurátorka okresu Montgomery Risa Vetri Ferman znovu otvorila prípad po tom, ako sa v júli dostali na verejnosť informácie, že sa herec v roku 2005 priznal k zadováženiu sedatív s úmyslom podať ich ženám, s ktorými chcel mať sex. Jednou z nich vraj bola aj Costand. Bývalá zamestnankyňa Temple University následne na Cosbyho podala žalobu za porušenie mimosúdnej dohody o mlčanlivosti z roku 2006. K obžalobe prispelo aj to, že herca postupne obvinilo zo sexuálneho zneužitia viac ako 50 žien, pričom niektoré z nich naňho podali aj žaloby. Cosby zas viaceré z údajných obetí zažaloval za urážku na cti.

Cosbyho právna zástupkyňa Monique Pressley označila obžalobu za neoprávnenú a má podľa nej politický podtext súvisiaci s blížiacimi sa voľbami okresného prokurátora. V prípade dokázania viny hrozí komikovi trest odňatia slobody na päť až desať rokov a pokuta 25-tisíc dolárov (približne 23-tisíc eur).

William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Informácie pochádzajú z webstránky www.usmagazine.com, agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2015

Odporúčané články