Bezpečnostná rada OSN žiada zastavenie bojov v konfliktných oblastiach a umožnenie očkovania proti COVID-19

456414_virus_outbreak_massachusetts_50503 75b1071db3a042baaf26d36de90006a3 min 676x451.jpg

27.2.2021 (Webnoviny.sk) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) v piatok schválila rezolúciu požadujúcu „trvalú humanitárnu pauzu“. Tá by mala umožniť nerušené dodanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaočkovanie miliónov ľudí v konfliktných oblastiach sveta.

Vakcíny pre 160 miliónov ľudí

Spojeným kráľovstvom navrhnutý dokument, na ktorom sa spolupodieľalo 112 krajín, požaduje „okamžité zastavenie nepriateľských akcií“ v hlavných konfliktných zónach, ako sú Sýria, Jemen, Stredoafrická republika, Mali, Etiópia, Sudán či Somálsko.

Podľa britskej veľvyslankyne v OSN Barbary Woodwardovej rezolúcia „pomôže dodať vakcíny 160 miliónom ľudí v konfliktných oblastiach alebo osobám vysídleným v dôsledku konfliktov“.

„Toto je prvý krok,“ zdôraznila a dodala, že realizácia spomenutej myšlienky si bude vyžadovať ďalšie medzinárodné úsilie.

Solidarita s chudobnejšími

Rezolúcia podotýka, že ozbrojené konflikty môžu zhoršiť vývoj pandémie COVID-19 a samotná pandémia môže v konfliktných oblastiach spôsobiť humanitárne krízy a prehlbovanie nerovností.

Zdôrazňuje význam rozsiahlej imunizácie proti koronavírusu a potrebu solidarity, spravodlivosti a účinnosti pri očkovaní.

Bezpečnostná rada OSN taktiež vyzvala bohatšie a rozvinutejšie štáty, aby chudobnejším krajinám a oblastiam v núdzi v rámci svojich možností darovali prebytočné očkovacie látky.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, očkovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bezpečnostná rada OSN žiada zastavenie bojov v konfliktných oblastiach a umožnenie očkovania proti COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2021

Odporúčané články