Austrálsky premiér odmietol ponuku Nového Zélandu, ktorý chcel prijať desiatky utečencov

357487_australia_new_zealand_politics_46531 c11fa2f489284d07b4b32d5aab85a800 320x210.jpg

SYDNEY 5. novembra (WebNoviny.sk) – Austrália odmietla ponuku Nového Zélandu, ktorý chcel prijať 150 utečencov z austrálskeho tábora z Papuy-Novej Guiney. Austrálsky premiér Malcolm Turnbull to uviedol počas nedeľného stretnutia s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern v Sydney. Nový Zéland prišiel s podobnou ponukou už v roku 2013, no Canberra ju aj vtedy odmietla.

Viac ako 600 mužov v tábore na ostrove Manus hladuje a nemajú už ani zdravotnú pomoc, tečúcu vodu, elektrinu či funkčné toalety. Niektorí začali kopať do zeme, kde chcú nájsť prameň vody, iní zas zachytávajú dažďovú vodu. Tábor v utorok vyhlásili za zatvorený, no migranti na mieste ostávajú, pretože sa boja miestnych obyvateľov, ktorí ich často napádajú, pričom použili aj mačety.

Odporúčame:
Odsúdili niekoľkých ľudí, ktorí plánovali teroristický útok v Sydney

Niektorí utečenci na Manuse a ostrove Nauru čakajú na premiestnenie do USA, ktoré už prijali 54 osôb. Spojené štáty sa pritom zaviazali prijať 1250 migrantov zo spomínaných dvoch centier.

Austrália neumožňuje usadiť sa utečencom, ktorí sa do krajiny snažia dostať na lodiach. Podľa vlády má tento prístup odradiť ľudí od snahy prejsť nebezpečnou a často smrteľnou trasou cez oceán z Indonézie. Namiesto toho sa Austrália s Papuou-Novou Guineou a Nauru dohodla, že za prichýlenie utečencov v táboroch dostanú peniaze. Za ostatné štyri roky sa ich tam zhromaždilo už viac ako dvetisíc.

Viac k témam: Jacinda Ardernova, Nový Zéland, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrálsky premiér odmietol ponuku Nového Zélandu, ktorý chcel prijať desiatky utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.

5. novembra 2017

Odporúčané články