Atmosféru vianočných sviatkov cítiť aj vo väzniciach

Na Slovensku sa vo výkone väzby nachádza 1309 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8645 odsúdených.BRATISLAVA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov je možné vnímať aj v slovenských ústavoch na výkon väzby a trestu. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž, vo všetkých ústavoch sa pripravujú mimoriadne ponukové listy a plány kultúrno-osvetovej činnosti, v ktorých sú rôzne aktivity pre obvinených a odsúdených.

„Pod vedením personálu ústavu, najmä pedagógov a samostatných referentov režimu, obvinení a odsúdení pripravujú aktivity zamerané na vianočné zvyky a tradície, vrátane vianočnej výzdoby priestorov ústavu, ako aj rôzne športové podujatia. Obvinení a odsúdení sa môžu počas vianočných a novoročných sviatkov zúčastniť na vianočných turnajoch, napríklad šachového, stolnotenisového, žolíkového, tiež turnaja v sudoku, v šípkach, vo futbale, v hre Človeče, nehnevaj sa!, ale aj vianočných vedomostných kvízov,“ uviedol Baláž. V niektorých ústavoch sú podľa neho v programe zahrnuté aj prednášky a besedy, napríklad na tému „vianočné zvyky“, „vianočné sviatky kedysi a dnes“, „novoročné priania“, „advent a posolstvo“ alebo „Vianoce vo svete“.

Stravovanie je prispôsobené zvyklostiam

V rámci vianočného programu vystúpia v niektorých ústavoch hudobné skupiny. Zároveň sa upravuje vo všetkých ústavoch aj režim dňa, najmä doba sledovania televízie, ktorá je dlhšia ako v bežné dni. „Kultúrno-osvetové aktivity prispievajú k spríjemneniu života väznených osôb počas Vianoc a Nového roka, ovplyvňujú a motivujú ich k pozitívnym zmenám, v rámci ktorých sa prejavuje najmä ľudská spolupatričnosť,“ vysvetlil Baláž.

Stravovanie počas Vianoc a Nového roka je vo väzniciach prispôsobené zvyklostiam v jednotlivých regiónoch Slovenska.

„Pripravuje sa napríklad fazuľová, šošovicová alebo hríbová polievka, odsúdení dostávajú aj balíčky s ovocím, pričom sa vychádza z limitovaných možností stravnej dávky. Pri stravovaní väznených osôb – cudzincov sa v rámci možností ústavu prihliada na ich kultúrne a náboženské tradície,“ povedal Baláž.

Štedrovečernú večeru však podľa neho tvoria najčastejšie kapustnica alebo šošovicová polievka, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, vianočné oblátky s medom, ovocie a sladkosti.

Program pripravujú aj väzenskí kapláni

Program obvineným a odsúdeným počas sviatkov pripravujú aj väzenskí kapláni. „Vo väzenských kaplnkách okrem svätých omší budú požehnávať betlehemy, spievať s odsúdenými koledy, viesť adorácie, katechézy, spoločné modlitby svätého ruženca či vysluhovať sviatosti. Sviatočné chvíle strávia kapláni s obvinenými a odsúdenými aj pri rozhovoroch či sledovaní filmov s vianočnou a duchovnou tematikou,“ priblížil Baláž.

Do niektorých ústavov podľa neho prídu aj mládežnícke spevokoly so svojimi koncertnými predstaveniami. Koncertné vystúpenia si pripravili v niektorých ústavoch pod vedením väzenských kaplánov aj samotní odsúdení. „Nebude chýbať možnosť sledovania televíznych programov, prednostne vianočných bohoslužieb a pápežského požehnania „Urbi et orbi“ z Ríma,“ dodal Baláž.

Aktuálne sa podľa informácií Zboru väzenskej a justičnej stráže na Slovensku vo výkone väzby nachádza 1 309 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8 645 odsúdených.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015

Odporúčané články