Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) je prototyp ubytovacieho zariadenia, ktoré by mohlo v budúcnosti slúžiť pri budovaní vesmírnych laboratórií či počas letu ľudskej posádky na Mesiac.BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Americký astronaut Jeffrey Williams v pondelok o 10:47 SELČ otvoril na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vchod do špeciálneho nafukovacieho modulu Bigelow Expandable Activity Module (BEAM), ktorý nainštalovali koncom mája.
Williams a jeho ruský kolega Oleg Skripočka následne po prvý raz vstúpili do modulu, aby odtiaľ odobrali vzorku vzduchu a začali zo senzorov sťahovať dáta o dynamike rozpínania sa modulu. Williams informoval kontrolné stredisko amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Houstone, že v BEAM-e bolo chladno, avšak na jeho vnútornom povrchu neboli žiadne známky po rose. Ďalšie vstupy do modulu, počas ktorých v ňom spustia ďalšie senzory a iné zariadenia, sú naplánované na utorok a stredu. Po ukončení každého z nich vždy vchod do modulu zatvoria.
BEAM na ISS dopravili v apríli a následne ho pripevnili na modul Tranquility. Po prvý raz sa ho pokúsili nainštalovať vo štvrtok 26. mája, pre technické problémy však museli proces zastaviť. Problémy podľa expertov spôsobila pravdepodobne skutočnosť, že modul bol pred cestou do vesmíru dlho pevne zbalený, a preto sa nedokázal otvoriť. Pomohlo až zníženie tlaku v ňom. Nainštalovať sa ho podarilo na druhý pokus v sobotu 28. mája, pričom jeho nafukovanie trvalo sedem hodín. Modul sa počas nich roztiahol do dĺžky štyroch metrov a vytvoril priestor s objemom 16 kubických metrov. Následne astronauti týždeň monitorovali, či z neho neuniká vzduch.
BEAM je prototyp ubytovacieho zariadenia, ktoré by mohlo v budúcnosti slúžiť pri budovaní vesmírnych laboratórií či počas letu ľudskej posádky na Mesiac. Najbližšie dva roky plánujú testovať jeho integritu a či dokáže udržať podmienky pre život ako súčasné kovové moduly. Samotní astronauti na ISS ho počas tohto obdobia nebudú aktívne používať. Na projekte spolupracuje NASA s podnikateľom Robertom Bigelowom, ktorý moduly plánuje používať pri vesmírnej turistike.
Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
6. júna 2016