Andrej Kiska oceňuje, že mimovládky ponúkajú návrhy riešení

Podľa prezidenta Andreja Kisku iniciatívy, ktorých zástupcov dnes prijal, motivujú ľudí k väčšej aktivite a záujmu o veci verejné.BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v stredu prijal zástupcov mimovládnych iniciatív Štrngáme za zmenu, ktorí sa snažia bojovať proti korupcii, za transparentnosť a fungujúci právny štát, takisto prijal iniciatívu A dosť!, ktorá sa angažuje v oblasti školstva, a združenie Slovensko.digital.

„Prijal som zástupcov troch mimovládnych iniciatív, z ktorých každá sa snaží vlastne o to isté. Motivuje a vyzýva ľudí k aktivite, k účasti vo voľbách, k záujmu o veci verejné. A čo je rovnako dôležité a čo si mimoriadne cením je, že každá z iniciatív sama ponúka návrhy riešení — či už v oblasti vzdelávania, posilňovania právneho štátu alebo lepších služieb občanom prostredníctvom elektronizácie týchto služieb,“ povedal prezident vo vyhlásení po stretnutí so zástupcami iniciatív.

Slovensko je na konci rôznych rebríčkov

Kiska takisto pripomenul, že do volieb ostáva 37 dní a je preto ešte dôležitejšie hovoriť o našej zodpovednosti a vyzývať ľudí, aby išli voliť. Zároveň zopakoval, že hoci sa našej ekonomike darí, sú oblasti, kde potrebujeme poriadne pridať. Okrem školstva a zdravotníctva, ktoré Kiska vo svojich vyhláseniach dlhodobo označuje za priority, prezident spomenul aj oblasť justície a právneho štátu a takisto pripomenul, že sa kriticky vyjadril k stavu e-governmentu v našej krajine. „Chcem oceniť prínos a príspevok týchto mimovládnych iniciatív, ale aj každého, kto sa snaží, aby kampaň pred parlamentnými voľbami nebola o sľuboch a výčitkách, kto čo v minulosti pokazil, ale aby boli politici nútení hovoriť o našich domácich problémoch jasne a otvorene. Aby povedali kto, ako konkrétne a dokedy vie s týmito problémami pohnúť,“ povedal Kiska.

Ako po Kiskovom vyhlásení pre médiá povedal zástupca iniciatívy A dosť! Stanislav Boledovič, Slovensko je na konci rôznych rebríčkov o kvalite školstva. Dodal, že je rád, že školstvo sa stalo pred voľbami témou, čo bolo cieľom iniciatívy. Zdôraznil však, že na to, aby sa školstvo pohlo dopredu, treba celospoločenskú dohodu naprieč politickým spektrom o tom, čo školstvo potrebuje. V súvislosti so štrajkom učiteľov, ktorý organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov, Boledovič podotkol, že učitelia na problémy v školstve upozorňujú 25 rokov. „Iniciatívu vnímame a chápeme túto nahnevanosť učiteľov a vďaka nim, treba priznať, sa školstvo naozaj stalo prioritnou témou dnešných verejných diskusií,“ povedal ďalej pre médiá Boledovič s tým, že aj vďaka Kiskovým aktivitám a štrajkujúcim učiteľom sa naštartovali zmeny, ktoré sa už nedajú zastaviť. „To, čo je ale kľúčové, aby sa tomu pred voľbami dala nejaká zmysluplná koncovka,“ myslí si Boledovič.

Prezidentovi ponúkli spoluprácu

Podľa Jána Hargaša zo združenia Slovensko.digital je dôležité apelovať na ľudí, ktorí pôsobia v IT sektore, aby prejavili svoje predstavy, ako má IT sektor fungovať do budúcnosti.

„Vidíme, že dnes, po siedmich rokoch investovania, tie výsledky nezodpovedajú tomu, čo sa na začiatku očakávalo. Teraz stojíme pred ďalšou investíciou podobného rozsahu,“ povedal Hargaš s tým, že je dôležité pozrieť sa na to, ako si predstavujeme elektronizáciu verejnej správy. Dodal, že práve IT by mohlo byť zdrojom inovácií v našej krajine do budúcnosti a investície do IT môžu zásadne zmeniť to, ako funguje štát a spoločnosť.

Ako doplnil Pavel Sibyla za združenie Štrngáme za zmenu, je štrajk učiteľov, zdravotné sestry podali výpovede a možno až príliš sa hovorí o utečencoch. „Pri tomto všetkom diskusia o korupcii a právnom štáte ustupuje do pozadia,“ myslí si Sibyla. Zároveň dodal, že prezidentovi ponúkli spoluprácu pri posudzovaní návrhov zákonov, ktoré sa napríklad týkajú súdov či prokuratúry.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2016

Odporúčané články