Akcia Sokrates odhalila prevádzačov, väčšinou Slovákov

Organizovanej skupine šéfoval Afganec, väčšina členov boli Slováci.BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Policajti v spolupráci s maďarskými kolegami v apríli v rámci akcie Sokrates rozbili organizovanú skupinu prevádzačov. Ako vo štvrtok na brífingu informoval riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ Ľudovít Csémi, skupina sa skladala z 19 členov, pričom na jej čele stál Afganec žijúci v Maďarsku Azimi S. Podľa výsledkov vyšetrovania členovia skupiny previedli z Maďarska do Nemecka medzi rokmi 2014 až 2015 minimálne 95 migrantov.

Až 16 členovia skupiny boli Slováci, ktorí pôsobili väčšinou ako vodiči. Zabezpečovanie vodičov mali na starosti Ivan K. a Marcel M. Afganci Abdullah H. a Lahoo S. zase pre migrantov zabezpečovali prechodné ubytovanie. Podľa riaditeľa jednotky boja proti nelegálnej migrácii národného vyšetrovacieho úradu špeciálnych policajných služieb Maďarska Zoltána Borossa predstavoval celkový finančný zisk prevádzačskej skupiny približne 57-tisíc eur.

Za prevedenie jedného migranta do Nemecka si účtovali 400 až 600 eur. Migrantov do Nemecka vozili cez Rakúsko alebo cez Slovensko a následne cez Českú republiku. Migranti pochádzali prevažne z Afganistanu, Sýrie a Iraku.

Na akcii sa podieľalo 110 policajtov zo Slovenska aj Maďarska, pričom na Slovenskom území zadržali sedem osôb. V prípade dokázania viny hrozí členom skupiny zadržaným na Slovensku trest tri až osem rokov väzenia a tým, ktorých zadržali v Maďarsku, trest od dvoch do 16 rokov. Šéf skupiny Azimi S. je momentálne vo väzbe v Maďarsku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články