Adele, The Weeknd a Kendrick Lamar vystúpia na Grammy

Ceremoniál 58. ročníka odovzdávania hudobných cien sa bude konať 15. februára v losangeleskom Staples Center.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Anglická speváčka Adele, kanadský spevák The Weeknd a americký rapper Kendrick Lamar vystúpia na 58. ročníku odovzdávania cien Grammy. Okrem nich sa na ceremoniáli predstaví aj americká country formácia Little Big Town. Interpreti a kapela sú prvými potvrdenými vystupujúcimi aktuálneho ročníka udeľovania cien.

Kým Little Big Town a The Weeknd sa na udeľovaní Grammy predstavia po prvý raz, 27-ročná Adele sa na odovzdávanie cien vráti po štyroch rokoch. Ceremoniál sa bude konať 15. februára v losangeleskom Staples Center. Moderátorom bude piaty raz po sebe rapper a herec LL Cool J.

Tohtoročnému zoznamu kandidátov na Grammy vládne Kendrick Lamar, ktorý si na konto pripísal jedenásť nominácií, pričom za album To Pimp A Butterfly (2015) môže získať aj najprestížnejšiu cenu Album roka. V tejto kategórii majú nomináciu aj Alabama Shakes, Chris Stapleton, Taylor Swift a The Weeknd. Dvadsaťšesťročná Swift a o rok mladší The Weekend si vyslúžili po sedem nominácií.

Adele, celým menom Adele Laurie Blue Adkins, sa na hudobnej scéne objavila v roku 2006. O dva roky neskôr vydala debutový štúdiový album 19, ktorý pozitívne prijali kritici i verejnosť. V roku 2009 si z udeľovania cien Grammy odniesla dve sošky – pre najlepšieho nováčika a za najlepší ženský popový spevácky výkon. Druhá štúdiovka 21 (2011) urobila z Adele jednu z najväčších hviezd. Speváčka za ňu získala okrem iného aj Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka a tiež BRIT Award v kategórii Najlepší britský album. Na konte má dovedna už desať cien Grammy, pričom tá zatiaľ posledná jej pribudla v roku 2013 vďaka singlu Skyfall z rovnomennej bondovky. Za túto skladbu získala spolu s Paulom Epworthom aj Zlatý glóbus a Oscara. Zásluhou Skyfall ovládla aj kategóriu Singel roka na BRIT Awards 2013. V rokoch 2011 a 2012 ju magazín Billboard označil za interpretku roka a americká televízia VH1 ju v roku 2012 zaradila na piate miesto rebríčka 100 najlepších žien v hudobnom priemysle. Najnovším počinom speváčky je album 25 (2015), s ktorým dobyla americký rebríček Billboard 200 aj UK Chart.

The Weeknd, vlastným menom Abel Makkonen Tesfaye, sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 2010. V nasledujúcom roku vydal tri mixtapey – House Of Balloons, Thursday a Echoes Of Silence, ktoré sa v novembri 2012 dostali do predaja spoločne ako kompilácia Trilogy. Prvú štúdiovku Kiss Land vydal v roku 2013, pričom sa dostala na druhú priečku v americkom rebríčku Billboard 200. Pochádzajú z nej single Kiss Land, Live For (feat. Drake) či Wanderlust. Vlani vyšiel jeho druhý album Beauty Behind The Madness, s ktorým dobyl britský aj americký rebríček. Zatiaľ sa mu podarilo získať napríklad štyri Juno Awards, dve American Music Awards či jednu BET Award.

Dvadsaťosemročný Kendrick Lamar Duckworth sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 2003. Po viacerých mixtapeoch a eponymnom EP z roku 2009 vydal debutový album Section.80 (2011), no výraznejší úspech zaznamenal až s druhou štúdiovkou Good Kid, M.A.A.D City (2012). Tá sa v americkom albumovom rebríčku Billboard 200 dostala najvyššie na druhú priečku. Pochádzajú z nej úspešné single Swimming Pools (Drank), Poetic Justice (feat. Drake) a Bitch, Don’t Kill My Vibe. So spomínaným tretím albumom To Pimp A Butterfly dobyl americký aj britský rebríček, pričom nahrávka obsahuje napríklad singel I, za ktorý Lamar už získal dve ceny Grammy. Rapper je tiež členom skupiny Black Hippy, ktorú okrem neho tvoria Ab-Soul, Jay Rock a Schoolboy Q.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.grammy.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. januára 2016

Odporúčané články